Grup

Rubis Terminal, petrol ürünleri (yakıt, LPG, vb.) dağıtımında ve sıvı ürünlerin (petrol ürünleri, kimyasallar, tarım ürünleri, gübreler) depolaması konusunda uzmanlaşmış önde gelen Avrupalı ​​şirketlerden biri olan RUBIS grubuna ait bir kuruluştur.

Eski dönemlerde 1877'de Compagnie Parisienne des Asphaltes (CPA) olarak kurulan Rubis Terminali, 1992 yılında, Rouen ve Dunkirk gibi sahil kenarında yeralan ve Fransız boru hatları ile bağlantıları olan sahalarda bir milyon metreküpün üzerinde depolama kapasitesine sahip olarak petrol ürünleri ve kimyasallar konusunda Fransız pazarında önemli bir stratejik varlık sunmaktadır.

Ocak 2012'de Rubis grup, uluslararası kalkınmayı sürdürdü ve Delta Petrol terminalinin % 50'sini satın aldı. Mart 2017'de Rubis Terminal, önceki ortağı Delta'nın tüm hisselerini satın alarak Türkiye'de yeni adı olan RUBIS TERMINAL PETROL'un tek sahibi olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Son olarak Ocak 2020'de Rubis ve I Squared Capital, yeni bir ortaklık oluşturduklarını açıklayarak sırasıyla %55 ve %45'lik şirket hisseleri ile Rubis Terminal'i birlikte yöneteceklerini bildirmişlerdir.