RUBIS TERMINAL'DE ORTAKLIK YAPISI

KÜRESEL ALT YAPI FONU YATIRIMCISI I SQUARED CAPITAL İLE RUBIS GRUBU, RUBIS TERMINAL’DE ORTAKLIK KURDULAR

Rubis Grubu, 30 Nisan 2020'de aşağıdaki basın bültenini yayınlayarak yeni ortaklık yapısını duyurmuştur:

Petrol ürünlerinin dağıtımı ve dökme sıvıların depolaması konusunda uzman, Paris merkezli bir firma olan “Rubis Grubu” ve küresel altyapı konusunda önde gelen bir yatırımcı firma olan “I Squared Capital”, geçtiğimiz Ocak ayında yeni bir ortaklık oluşturduklarını açıklamıştır. Bu anlaşmaya göre, Rubis ve I Squared Capital, sırasıyla % 55 ve % 45'lik şirket hisseleri ile Rubis Terminal’i birlikte yöneteceklerdir.

Dört ülkede (Fransa, Belçika, Hollanda ve Türkiye) faaliyet gösteren, 13 Terminal portföyüne ile 3.6 milyon metreküp kapasiteye sahip olan Rubis Terminal, geniş  endüstriyel müşteri portföyüne, çeşitli petrol ürünleri, kimyasal ve tarımsal gıda ürünleri, kritik dökme sıvıları kapsamında depolama hizmeti ve altyapısı sağlamaktadır.

Bu iş ortaklığı, Rubis Terminal'in mevcut konumunu güçlendirerek, ürün çeşitliliğini arttıracak ve Avrupa dışındaki potansiyel genişleme hedefli stratejik planını uygulamaya koymasını hızlandıracaktır.

Ortaklık işlemi, J.P. Morgan, Crédit Agricole CIB ve Société Générale tarafından oluşturulan bir banka konsorsiyumu tarafından sağlanan 410 milyon Euro'luk bir yeniden finansman paketi ile sağlanmıştır. Ayrıca, Rubis Terminal'in gelecekteki organik büyümesini güvence altına almak için 75 milyon Euro değerinde bir rotatif kredi alımını da içermektedir. Société Générale, I Squared Capital ile ortaklık çalışmalarında Rubis Grubunun danışmanı olarak görev almıştır.”